Platforma balansowa – nie tylko do rehabilitacji
Plan treningowy obejmuje zazwyczaj kolejne partie kończyn dolnych, górnych, brzucha i grzbietu. Ćwiczenia siłowe tych grup pozwalają wyrzeźbić piękną sylwetkę. Trzeba jednak zadbać również o wzmocnienie mięśni głębokich. To one gwarantują stabilną postawę ciała oraz pomagają utrzymać równowagę, niezbędną w większość dziedzin sportu. Idealnym przyrządem do wykształcenia silnych mięśni głębokich oraz wzmocnienia pozostałych grup mięśniowych jest platforma balansowa. Regularnie stosowana platforma do ćwiczeń równowagi poprawi koordynację i uczyni ciało bardziej zwinnym. Ćwiczenia równoważne trzeba wykonywać prawidłowo, by przyniosły oczekiwany efekt. Przed treningiem trzeba więc poznać zasady ćwiczeń propriocepcji.
Zastosowanie platformy balansowej
Platforma balansowa przeznaczona jest głównie do rozwijania poczucia równowagi, co jest pomocne do poprawy ogólnej kondycji i koordynacji ruchowej. Nie znaczy to jednak, że można na niej wykonywać jedynie ćwiczenia propriocepcji. Platforma do ćwiczeń równowagi znajduje zastosowanie także w treningu siłowym, fitnessie, aerobiku, a nawet w jodze. Dobrze wypracowany zmysł równowagi znacznie zwiększa stabilność w ruchu, co minimalizuje ryzyko urazów stawów kolanowych czy skokowych. Platforma balansowa często i chętnie stosowana jest podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Polecana jest osobom w trakcie rekonwalescencji po wypadkach lub operacjach np. rekonstrukcji więzadła krzyżowego.
Ćwiczenia propriocepcji
Ćwiczenia równoważne nie należą do najłatwiejszych. Nawet jeśli nie wymagają dużej siły, trzeba włożyć w nie sporo wysiłku. Przed przystąpieniem do treningu koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Podstawą jest korzystanie ze sprawdzonego sprzętu, wyprodukowanego przez specjalistów. Przykładem jest producent platformy Pure2Improve, posiadający doświadczenie w branży akcesoriów treningowych. Balance board musi utrzymać stabilność podczas ćwiczeń. Gwarantuje to antypoślizgowa powierzchnia, minimalizująca ryzyko niekontrolowanego upadku. Ćwiczenia należy wykonywać na podłodze o gładkiej powierzchni, bez żadnych przeszkód dookoła.
Trening propriocepcji należy zaczynać od stania na platformie, starając się, by jej brzegi nie dotykały podłoża. Gdy opanuje się utrzymywanie stabilnej postawy, można przechodzić do trudniejszych elementów, czyli wprawienia ciała w ruch, kołysząc się na boki oraz w przód i w tył lub wykonując przysiady. Stopniowo można zwiększać poziom trudności regulując wysokość dysku. Ćwiczenia można wykonywać na stojąco, siedząco lub traktując platformę jako podporę. Dla bardziej zaawansowanych osób platforma balansowa może służyć np. jako podstawa do wykonywania pompek, na której opiera się ręce.
Więcej przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem platformy balansowej Pure2Improve balance board zostało zaprezentowanych na poniższym filmie:
Platformę balansową można kupić u dystrybutora marki Pure2improve w Polsce – sportpoland.com.